Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studiowanie po polsku - polityka, kryzys i zabawa

Redakcja
materiały promocyjne
Studenci to dla mediów temat rzeka, w końcu to przyszłość narodu, oczko w głowie polityków - głównie w okresie wyborów. To również zbiorowa ofiara kryzysu ekonomicznego, zestawiana z innym pojęciem - bezrobociem. Studenci imprezują, ale też piszą listy w słusznych sprawach, są wolontariuszami oraz… zarobkowo oddają nasienie.

Trudno o większe sprzeczności - informuje raport Instytutu Monitorowania Mediów, który w ramach projektu Kompas Social Media podsumował zimowy semestr studiów w Polsce.

Inauguracja: początek na początek

Instytut Monitorowania Mediów zbadał przekazy internetowe dotyczące studentów, opublikowane od 1 października 2011 r. do 18 stycznia 2012. Powstał przegląd studenckiego życia na przestrzeni niemal całego semestru. Zaczęło się poważnie: o inauguracji roku akademickiego napisano w 2500 przekazów internetowych. Przyczyna? Nowy rok oznaczał nową ustawę o szkolnictwie wyższym. Było o czym pisać: odpłatny drugi kierunek studiów, umowy zawierane przez studentów z uczelnią oraz zmiany w stypendiach omówiono w setkach publikacji. Pozytywnie o ustawie mówił prezydent Bronisław Komorowski, negatywnie - PiS. Ważnym aspektem jest również niż demograficzny, który właśnie zagościł na polskich uczelniach.

Warto wspomnieć, że rok akademicki rozpoczęli nie tylko "zwykli" studenci, ale też słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku (prawie 3 tysiące publikacji!) oraz uniwersytety dziecięce.

Przed polityką nie ma ucieczki

Nawet jeśli student nie interesuje się polityką, polityka interesuje się studentem. Tydzień przed wyborami, u progu nowego roku akademickiego, ze studentami w Lublinie spotkał się premier Donald Tusk, co zostało opisane w 235 publikacjach. Nie jest to liczba duża, biorąc pod uwagę, że temat premiera w kontekście studentów w ciągu semestru wspomniano w internecie ponad 1500 razy. Podobny wynik na tym polu osiągnął prezydent Bronisław Komorowski. Jarosław Kaczyński pojawił się w tysiącu publikacjach, zaś Janusz Palikot w 601. Wynik ten może zaskakiwać, ponieważ to właśnie Palikot wydaje się bliższy młodzieży akademickiej.

Kryzys i bezrobocie, czyli nie ma lekko

Przekazy mówiące o studentach w kontekście kryzysu pojawiły się w ciągu semestru ponad 4 tysiące razy, jednak częściowo dotyczyły one kryzysu i studentów w skali europejskiej. Zawężenie do spraw krajowych pozwoliło na wyodrębnienie 3 tysięcy publikacji. O bezrobociu napisano 1809 razy, ale sporo też pojawiło się artykułów dotyczących pracy dla studentów: głównie dorywczej (166), sezonowej (203) lub tymczasowej (367). 281 materiałów zawierało propozycje pracy: od sprzątania grobów, przez fuchy świąteczne, po telemarketing. Interesującym tematem w kontekście studenckiego zarabiania są banki spermy - studenci stanowią najliczniejszą grupę dawców, co zostało opisane w 51 materiałach. O stażach wspomniano ponad 3500 razy, a o praktykach w ponad 8 tysiącach publikacji.

Ile to kosztuje…?

Jedno z najważniejszych pytań w życiu studenta "ile kosztuje…?" - w różnych formach pojawiło się 342 razy. Przekazy październikowe w tej kwestii dotyczyły przede wszystkim mieszkaniowych dylematów młodzieży akademickiej. O wynajmie pisano w ponad tysiącu materiałach, zaś akademikom poświęcono 250 informacji - przeważnie w kontekście słabnącej pozycji tej najbardziej studenckiej formy mieszkania.

W badanym okresie pojawiło się też prawie sto informacji na temat pewnego specyficznego ogłoszenia: właściciel jednego z domów w Zabierzowie, chcąc pozbyć się lokatorów, postanowił udostępnić nieruchomość nieodpłatnie studentom, pod warunkiem urządzania przez nowych mieszkańców częstych imprez i awantur.

Jest czas pracy, jest czas zabawy

Wyszukanie materiałów internetowych za pomocą słów kluczowych "studenci - koncert/festiwal" zaowocowało największym wynikiem tego badania - 12 tysięcy materiałów. Ich analiza wykazała jednak niezwykłą różnorodność zainteresowań młodzieży akademickiej - bardzo dużo publikacji dotyczyło koncertów organowych lub festiwali folkloru, a także recitali i innych wydarzeń o charakterze bardziej kulturalnym, niż można się tego było spodziewać.

Semestr zimowy to czas otrzęsin - pisano na ten temat w 400 przekazach. Podobna liczba poświęcona została juwenaliom - jak widać jest to wydarzenie, o którym warto pomyśleć i napisać zawczasu. Pół tysiąca artykułów informowało, że początek roku akademickiego ożywi martwe latem miasta. Zestaw słów "studenci" i "alkohol" pojawił się w ponad 2 tysiącach przekazów, papierosy w 739, narkotyki w 799, zaś disco polo w 137.

Gust alkoholowy studentów stał się już przysłowiowy - można się natknąć w sieci na opinie na temat jednego z trunków: "nawet jak byłem studentem, to takiej benzyny nie piłem". W 41 materiałach napisano o studentach w kontekście izby wytrzeźwień.

Wielkie serce i sprawny umysł studenta

Dla zrównoważenia informacji przedstawionych wcześniej, warto zauważyć, że w analizowanym okresie pojawiły się 362 publikacje dotyczące zaangażowania studentów w działalność Amnesty International. Kilkadziesiąt materiałów dotyczyło wynalazczości studentów - wybitnym osiągnięciom polskich żaków na tym polu, jak aplikacja na smartfona dla osób chorych na cukrzycę czy hybrydowy samochód Bombus, skonstruowany na Politechnice Krakowskiej. W prawie stu przekazach pojawiły się wątki zainteresowania studentów społeczną odpowiedzialnością biznesu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto